На Харківщині відбувся турнір до Дня збройних сил України

 Понеділок, 21 грудня 2015 18:01
Опубліковано в Харківська область

В приміщенні районного Будинку культури відбувся традиційний розіграш третього регіонального шахового турніру особистої першості серед чоловіків, присвячений Дню Збройних Сил України. Учасниками масштабного заходу стали провідні шахісти Дворічанського, Куп’янського, Великобурлуцького, Борівського, Шевченківського, Вовчанського районів і міста Куп’янська. Загалом двадцять дев’ять учасників повели боротьбу за почесні призи. Змагання проводилися за традиційною швейцарською системою з контролем часу по двадцять хвилин кожному з учасників.

 

Природно, що саме армія любителів шахового спорту господарів турніру була представлена наймасовіше. Інші райони делегували на турнір найсильніших своїх представників і мали за мету втрутитися у медальний розбір і мали на те підстави. Два попередні роки перемоги на турнірі святкували представники сусідньої Куп’янщини, а найвищим здобутком наших шахістів стала друга позиція в минулорічному турнірі Г. Ковальова. Втім, суперники добре відомі один одному за зустрічами на подібних регіональних турнірах і після проведеного жеребкування спортсмени без розкачки поринули у вир шахових подій.

 

«Сліпий жереб» у першому турі не приніс непередбачуваних результатів і більш імениті та досвідчені шахісти розпочали турнір без втрат. Лише один нічийний результат в стартовому турі налаштовував на боротьбу і безкомпромісність в подальшому.

 

Перші попередні висновки щодо стартових розкладів можна було робити після третього туру, коли на чолі таблиці з максимальним відсотком перемог опинився наш земляк Г. Ковальов, а разом з ним ще два шахісти – відомі та досвідчені Б. Хорольський – бронзовий призер минулорічного турніру та куп’янчанин І. Гончаренко – срібний призер дебютного турніру 2013 року. Ще два шахісти втратили по пів бала зігравши внічию і вдалися до переслідування лідерів. Приємно відзначити, що в їх числі перебував ще один наш земляк з Кутьківки досвідчений М. Золотарьов.

 

Саме в четвертому турі комп’ютер звів у пару безпосередніх суперників Ковальова і перемогу святкував шахіст з Вовчанського району Б. Хорольський. Перейшовши «екватор» турніру, по чотири партії без втрат провели Ковальов і Хорольський, на третє проміжне місце вийшов Золотарьов з відставання у пів очка і це надихало на позитив та давало певні надії на сприйнятливий для наших земляків результат.

 

Шахова грамота по виявленню лідерів дуже проста – у партії п’ятого туру зійшлися Хорольський – Ковальов. І тут, можна сказати, вирішувалася доля, щонайменше, призового місця. І хоча до фінішу турніру було ще два тури, певні розрахунки і розклади сил давали сподівання про це неофіційно говорити. На жаль, граючи чорними, Ковальов програв і «відпустив» Хорольського в «одиночне плавання». На другу позицію перемістився Золотарьов і тепер він мав нагоду аби зупинити провідного шахіста з Вовчанського району.

 

Втім, шостий тур достроково назвав ім’я переможця третього розіграшу регіонального турніру. Перемігши і в шостій підряд партії, незалежно від результату матчу останнього туру, загальну перемогу святкував досвідчений турнірний боєць Борис Опанасович Хорольський. А за призові місця розгорнулася справжня боротьба. Геннадій Ковальов повністю не зумів оговтатися від поразки, втратив ігровий ритм і в тактичній боротьбі в останніх турах двічі «розписав мирову», зігравши внічию з сильними суперниками.

 

Перед останнім туром відразу п’ять шахістів реально претендували на нагороди турніру. Доробок у чотири з половиною очок в активі кожного давали певні сподівання переслідувачам на місця у трійці. Але цих місць вільними залишалися два, а претендентів відразу п’ять. Хто мав залишитися поза бортом призерів? Відповідь мав дати останній тур.

 

Борис Хорольський у ранзі переможця зустрівся з молодим чотирнадцятирічним земляком М. Лящовим і зазнав першої поразки на турнірі, яка аж ніяк не вплинула на його лідерську позицію. У цікавому протистоянні наш земляк М. Золотарьов переміг прямого конкурента за місце в трійці І. Гончаренка, а Г. Ковальов і А. Бондаренко завершили партію внічию. В підсумку по п’ять з половиною очок набрали ветеран шахового спорту М. Золотарьов і молодий самобутній талант з Вовчанського району М. Лящов. Кращі додаткові показники виявилися у нашого земляка – він другий, а амбітний юнак на третій позиції. По п’ять залікових очок записали у свій актив А. Бондаренко (Вовчанський район) і наш земляк Г. Ковальов, вони і посіли четверту і п’яту сходинки. Восьмий підсумковий результат показав ветеран шахового спорту нашого району М.І. Біляєв, а десятку кращих шахістів турніру замкнув В. Лиманський.

 

За традицією, яка склалася з роками, організаторами було визначено наймолодшого і найдосвідченішого учасників турніру. Ними стали: учень Дворічанської школи Лев Літвінов і ветеран спортивного руху з нашого району Микола Андрійович Плескач. Цікаво, що різниця у віці між досвідом і молодістю склала, ні багато ні мало, сімдесят сім років. Така широка вікова географія стародавнього виду спорту. Переможець, призери і номінанти турніру нагороджені спортивними призами і медалями, які люб’язно надав для нагородження обласний центр «Спорт для всіх».

 

Відгриміли спортивними баталіями шахові перипетії третього турніру, черговий його етап став історією. Від імені всіх учасників змагань і від себе особисто хочу висловити подяку співорганізаторам турніру, допомога яких у вирішенні організаційних питань була завжди актуальною. На слова подяки заслуговують С.В. Міщенчук, А.М. Смицький і Г. Ковальов. Окрема вдячність керівнику фермерського господарства І.П. Хавелову за надану фінансову підтримку турніру. За організацію харчування учасники турніру завдячують О.С. Черкасову. А за відведене місце для проведення велика вдячність працівникам районної бібліотечної системи на чолі із С.І. Кіпті- лою. Спасибі велике всім небайдужим до спорту людям!